start arrow o ustawieniach arrow przed terapią - jak się przygotować  
 
Menu główne
start
kalendarium
terapeuci
o ustawieniach
artykuły
inspiracje
do posłuchania
zaprzyjaźnione
Facebook

 

 
przed terapią - jak się przygotować
Klient przychodzi  do terapeuty, ponieważ jego sposoby na poradzenie sobie z sytuacją, stanem wewnętrznym w jakimś zakresie w tym momencie są niewystarczające. Terapeuta korzystając ze swojej wiedzy, doświadczenia, oraz intuicji towarzyszy klientowi w szukaniu optymalnego rozwiązania. Ustawienia mogą wskazywać kierunek rozwiązania, mogą też ujawnić istotny nieświadomy ruch wpływający na to, co wydarza się w życiu klienta i w jego systemie (w rodzinie, w firmie, w organizacji).

Zdarza się, że klienci czekają na „happy end” w ustawieniu; takie ustawienia zdarzają się, aczkolwiek niekiedy ustawienie bez wyraźnego zakończenia, pozostawione w istotnym momencie pokazującym to, co dzieje się w życiu klienta lub w jego otoczeniu ma równie ważne lub nawet silniejsze działanie. 

TEMAT PRACY

Terapeuta słuchając klienta, patrząc na niego i wczuwając się w niego zadaje zwykle pytanie w rodzaju: „z czym przychodzisz?”, „jaki jest Twój temat?”

Zdarza się często, że przychodząc na warsztaty klient ma sformułowany temat do pracy, a w trakcie zajęć, obserwując i uczestnicząc w nich jego problem się doprecyzowuje, czasem zmienia punkt ciężkości.

Niemniej przychodząc na warsztaty lub terapię indywidualną warto jest sformułować temat pracy.   

W ustawieniach pracujemy z tematami, które są dla nas ważne, są istotnymi kwestiami utrudniającymi nam bycie szczęśliwymi. Jeżeli jesteś wiedziony tylko ciekawością i chcesz „zrobić ustawienie, żeby sprawdzić jak to było w Twojej rodzinie”, przychodzisz, bo usłyszałeś, że to coś ciekawego, wówczas praca taka nie przyniesie żadnego efektu. Ważna jest Twoja istotna potrzeba.

Temat może dotyczyć wszystkiego co dla Ciebie ważne;

·        Twojego stanu wewnętrznego (na przykład braku energii do życia, trudnych emocji jakie Ci towarzyszą),

·        Twoich relacji z innymi (z rodzicami, partnerem, dzieckiem),

·        Twojego funkcjonowania zawodowego – zarówno w sensie Twojej motywacji do pracy, umiejętności czerpania z niej radości oraz korzyści finansowych, a także gdy coś destrukcyjnego dzeje się w Twojej firmie, szukasz dobrego miejsca w swojej pracy czy organizacji.

·        Twojego zdrowia; gdy chcesz odkryć rodzinne, systemowe uwarunkowania stojące za Twoim dolegliwościami zdrowotnymi by móc harmonijnie funkcjonować.

Formułując temat pomyśl o nim w kategoriach pozytywnych zadając sobie pytanie; „czego oczekuję, co jest moją potrzebą”. Zamiast myśleć; ”ciągle jestem nieszczęśliwy”, łatwiej będzie się  pracowało, gdy pomyślisz „chcę czerpać radość z mojego życia”.  

Pamiętaj – jak w każdej inne formie terapii – możesz zmienić tylko siebie. Jeżeli masz dosyć swojego męża i liczysz na to, że uda Ci się go za pomocą ustawienia zmienić… szkoda wysiłku. Co prawda ustawienia działają na poziomie systemu i często zdarza się, że na naszą pracę „reagują” inne osoby z systemu, zmianie wewnątrz nas towarzyszy niekiedy zaskakująca nas zmiana w otoczeniu. Zmienia się klimat pomiędzy członkami rodziny, niekiedy nagle odzywa się ktoś, kto przez wiele lat był bez kontaktu z nami… To się zdarza, ale ma swoje własne tempo, którego nie zmienimy swoim „chceniem”. Tak więc patrz z „wdzięcznością dla losu” na wszystkie pozytywne zmiany i odpuść sobie oczekiwanie, że musi być „dokładnie tak i tak”.  

INFORMACJE POTRZEBNE PRZED USTAWIENIEM

Podczas ustawienia mogą być pomocne informacje dotyczące Twojej rodziny. Niekiedy terapeuta pyta o nie w rozmowie wstępnej przed ustawieniem, zdarza się też, że informacje te przydają się podczas trwania ustawienia.

W ustawieniach pytamy wyłącznie o fakty. Nie interesują nas opinie, interpretacje faktów i przekonania na ich temat. Przykładowo istotna jest informacja :”moi rodzice rozwiedli się, gdy miałem 5 lat”, natomiast zbędna jest informacja typu „moja mama była nadopiekuńcza, a ojciec wycofany.” Zastanów się, czy to drugie zdanie daje komukolwiek w systemie siłę, czy też raczej osłabia poszczególne osoby, w tym również tego, kto je wypowiada.

Jakie fakty z historii Twojej rodziny mogą być pomocne?

Dotyczące trudnych losów członków Twojej rodziny – Twoje, Twoich rodziców oraz ich rodzeństwa, Twoich dziadków, ich rodzeństwa, w niektórych przypadkach również wcześniejszych pokoleń.

Co możemy uznać, za „trudny los”;

·        ciężkie  choroby (fizyczne oraz psychiczne)

·        wczesne lub tragiczne śmierci (na przykład śmierć dziecka,  śmierć w wypadku, samobójstwo)

·        wydarzenia z czasu wojny (śmierć, wygnanie, pobyt w obozie koncentracyjnym)

Istotne są też informacje dotyczące istnienia osób, o których rodzinie trudno było pamiętać; na przykład o osobach, które dokonały jakiegoś wykroczenia, o „czarnych owcach”,  także o wcześniejszych ważnych partnerach, „niedoszłych” narzeczonych, o nieślubnych dzieciach. Ważne są też informacje o dzieciach nienarodzonych w skutek poronienia lub aborcji.  

Niekiedy istotne są też informacje o osobach, które nie były z nami związane więzami krwi, ale związały się w pewnym sensie z naszą rodziną poprzez wspólnotę losu. Są to ci, którzy wyrządzili istotną krzywdę komuś w naszej rodzinie lub komu ktoś z naszej rodziny wyrządził krzywdę. Także ci, którzy w istotny sposób przyczynili się do zmiany życia naszej rodziny (na przykład jeżeli nasza rodzina wzbogaciła się czyimś kosztem, przykładowo zajęła w efekcie działań wojennych czyjś majątek, Ci którzy utracili na naszą rzecz swoje mienie również „należą do naszego systemu”).   

© by Agnieszka Gąsierkiewicz

 

 
następny artykuł »
© 2017 Ustawienia Hellingerowskie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
Opieka: crazyIT - strony internetowe Bydgoszcz