start arrow o ustawieniach arrow Bert Hellinger  
 
Menu główne
start
kalendarium
terapeuci
o ustawieniach
artykuły
inspiracje
do posłuchania
zaprzyjaźnione
Facebook

 

 
Bert Hellinger

Imagejeden z ciekawszych współczesnych terapeutów, 

niewątpliwie charyzmatyczny, dla niektórych kontrowersyjny,

najbardziej twórcza postać współczesnej sceny terapeutycznej.

 

poznaj biografię Berta Hellingera

 

urodził się…

…16 grudnia 1925 roku w Leimen koło Heidelbergu.

 

 Rozmowie z W. Eichelbergerem (Zwierciadło 124):

- „Pewnie kochasz swoją matkę i byłeś przez nią kochany?

- Myślę, że tak. Ale musiałem się tego nauczyć. Przez wiele lat miałem pretensje do matki. Wiele skorzystałem podczas różnych terapii. W pewnym sensie ktoś skonfrontował mnie z moją realną matką. I wtedy zrozumiałem, że była bardzo odważną kobietą i że była zawsze obecna, zawsze przy mnie. Poczułem do niej głęboką miłość. To, co uważałem za jej niedostatki przestało mieć znaczenie. Przyjąłem ją do swego serca taką, jaką byłą naprawdę  i poczułem się bardzo szczęśliwy.”  

 

Jego dzieciństwo i młodość przypadły na czasy nazizmu w Niemczech :”Jeśli chodzi o nazizm, urodziłem się w rodzinie, która tą ideologię odrzucała. To była zasługa matki.”

Z powodu powtarzających się nieobecności na obowiązkowych dla młodzieży spotkaniach Hitlerjugend oraz przynależności do katolickiej organizacji młodzieżowej został przez Gestapo sklasyfikowany jako “podejrzany o bycie wrogiem narodu”. Jedyną możliwością  ucieczki przed gestapo było wstąpienie do wojska. Mając 17 lat Hellinger został żołnierzem, koniec wojny spędził jako więzień w obozie w Belgii.

 

po wojnie…

studiował filozofię, teologię i pedagogikę.

Następnie wstąpił do zakonu Misjonarzy.

W 1953 wyjechał na misje do RPA, był proboszczem Zulusów; przez 16 lat pobytu w Afryce mógł poznać inny od katolickiego, szamański wymiar duchowości. Towarzyszył ludziom żyjącym w tradycyjnej, klanowej społeczności, był pod wrażeniem ich wzajemnego respektu i cierpliwości. U Zulusów oczywisty jest szacunek wobec rodziców, nikogo ze społeczności nie wystawia się na pośmiewisko. Te obserwacje wpłynęły inspirująco na jego koncepcję porządków miłości.

W czasie misji po raz pierwszy zetknął się z dynamiką grupową, biorąc udział w ekumenicznych pracach z mniejszościami, prowadzonych przy współudziale Kościoła Anglikańskiego. 

W zakonie spędził 25 lat.

 

wystąpił z zakonu…

….w roku 1971.

Z wywiadu z W. Eichelbergerem (Zwierciadło 124):

- „Z jakiego powodu odszedłeś z zakonu?

Poczułem, że bardziej już się tam nie rozwinę. Dlatego odszedłem”.

 

Z wywiadu z G. ten Hovel: „Co spowodowało pana wystąpienie ze zgromadzenia?

- Wyrosłem z tego, To było wyjście, a nie zerwanie. Nie mam nikomu nic do zarzucenia. Ale dla mnie to już przeszłość. […] Pod wieloma względami nadal wpływa ona na mnie pozytywnie. Ale nie jestem już do niej przywiązany.

Utrzymuję przyjazne stosunki z tutejszym księdzem. Z szacunkiem odnoszę się do tego, co robi. Na myśl, że mogłoby nie być kapłanów, ogarnianie poczucie ogromnej straty.”

 

kształcił się w zakresie psychoterapii…

Hellinger w drodze do stworzonej przez siebie koncepcji kształcił się w kilku kierunkach terapeutycznych, wiele poznawał. Jest typem umysłowości, która stale podąża naprzód, nie zatrzymuje się w "wygodnej niszy", ma raczej naturę zdobywcy nowych przestrzeni. Tak więc Hellinger nie pozostał w żadnym z poznanych nurtów terapeutycznych, aczkolwiek w jego koncepcji widać ich elementy. Jego metoda ustawień również podlega ciągłej ewolucji.

 

Początkowo wielkie wrażenie wywarły na nim seminaria z terapii Gestalt, które w Niemczech prowadziła Ruth Cohn. Następnie zdecydował się na kształcenie w psychoanalizie w Wiedniu. Tam poznał swą późniejszą żonę.

Duży wpływ miała na niego terapia pierwotna (terapia początkowego krzyku) Arthura Janova; dziewięć miesięcy poznawał ją u twórcy w USA.

Kolejną inspiracją dla Hellingera stała się Analiza Transakcyjna E. Berne’a, szczególnie zawarta w niej teoria skryptów rodzinnych. Hellinger rozwinął ją o aspekt wielogeneracyjny oraz odkrył według jakich prawideł dochodzi w systemie rodzinnym do identyfikacji z wcześniejszymi losami i wydarzeniami w rodzinie. 

Następnym krokiem w rozwijaniu jego koncepcji było poznanie intensywnie rozwijającej się w latach siedemdziesiątych systemowej terapii rodzin;  jedną z ważniejszych inspiracji była książka Boszormenyi Nagys „Niewidzialne więzi” opisująca procesy transgeneracyjne. Hellinger poznał ustawienia rodzin u Thei Schonfelder. Od uczniów hipnoterapeuty Miltona Ericksona nauczył się zwracać uwagę a minimalne sygnały płynące z ciała oraz skutecznie używać opowiadania historii w celu terapeutycznym.

W jego pracy widać duży wpływ NLP, znajdujemy też watki bliskie z terapią prowokatywną Franka Farelliego. 

Ostatecznie wykorzystując te wszystkie doświadczenia stworzył własną metodę ustawień systemowych.

Początkowo ustawienia dotyczyły systemów rodzinnych, Hellinger obserwując reprezentantów członków rodzin opisał zasady rządzące systemami nazywając je porządkami miłości. Z czasem ustawienia z procesów psychologicznych przekształcały się w pracę na poziomie duchowości; ten rodzaj ustawień Hellinger nazywał ruchami duszy, na kolenym etapie rozwoju nazwał je  ruchami ducha. Aktualnie swoja koncepcję określa znakiem Hellinger Sciencia, a duży udział w rozwoju jego działności ma żona Sophie.

 

w 1996 roku … powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwiązań Systemowych według Berta Hellingera.

 

obecnie… Hellinger mieszka wraz z drugą żoną Sophie w płd. – wsch. Bawarii przy granicy niemiecko austriackiej. Wiele podróżuje robiąc warsztaty w Europie, Azji i Ameryce. Razem z żoną rozwija swoją koncepcję określając ją  terminem HELLINGER SCIENCIA.

Jest autorem ponad 40 książek.  Wielbicielem poezji Rilkego i muzyki Wagnera.  

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2017 Ustawienia Hellingerowskie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
Opieka: crazyIT - strony internetowe Bydgoszcz