start arrow inspiracje arrow święto miłości - 14 luty  
 
Menu główne
start
kalendarium
terapeuci
o ustawieniach
artykuły
inspiracje
do posłuchania
zaprzyjaźnione
Facebook

 

 
święto miłości - 14 luty

papugi.www.jpg14 luty; ledwie zgasły lampki na choinkach, już wokół pełno czerwonych serduszek. Środek zimy, do naszego słowiańskiego święta miłości, czyli Nocy Kupały jeszcze ho, ho…

Ponoć klimat się ociepla, więc za chwile będzie podobnie jak we Włoszech, gdzie w III w. mieszkał święty Walenty. W starożytnym Rzymie 14 luty był dobrym dniem do cieszenia się nadchodzącą wiosną - tego dnia świętowano Luperkalia, czyli zbliżające się przebudzenie, zarówno przyrody, jak i natury ludzkiej… Żeby w przyrodzie nic nie ginęło kościół przejął w 900 r. pogański zwyczaj, nadając patronat nad świętem przyrzeczeń miłosnych świętemu Walentemu. Zasłużył na to poprzez sprzyjanie miłości, ponoć błogosławił związki między pogańskimi legionistami a młodymi kobietami chrześcijankami, co jeśli jest prawdą, to jednocześnie piękną kartą tolerancji w historii kościoła. Dodatkowo los chciał - jak podaje legenda, - że właśnie 14 lutego zginął śmiercią męczeńską.  Historia kołem się toczy, a co było, to ukryć się nie da. 14 luty bardziej dziś pogański niż chrześcijański, choć do pierwotnej naturalności mu daleko... sprytnie zagarnia go potężna religia komercji…

Czy ocalimy radość z uczestnictwa w ŻYCIU, które budzi się i domaga swego…?

  Agnieszka Gąsierkiewicz, luty 2008

 

Poniżej spisany fragment wykładu Berta Hellingera wygłoszonego w trakcie kursu mistrzowskiego w Krakowie 13-16.03.2006.

Seminarium miało tytuł: „Mężczyzna i kobieta, jak się wzajemnie odnaleźć i żyć ze sobą szczęśliwie”.  

tłumaczenie: Zenon Mazurczak                             

 

„…Mężczyzna musi przyznać, że brakuje mu kobiety, a kobieta przyznać musi, że brakuje jej mężczyzny. […] W pełni ludzkie jest to powiązanie z drugim. W pełni człowiekiem mężczyzna jest dzięki kobiecie, a pełna kobiecość przychodzi do kobiety wraz z mężczyzną.

 A co się dzieje, gdy mężczyzna rozwija w sobie pierwiastek kobiecy? Albo kobieta rozwija w sobie element męski? Jaki to ma skutek dla związku par? Jeśli mężczyzna ma kobietę nie potrzebuje w sobie rozwijać elementu kobiecego, o to troszczy się żona. Gdy kobieta ma mężczyznę nie potrzebuje rozwijać w sobie elementu męskiego. Ma to w swoim mężu. Pełni, doskonali, nie stajemy się jako jednostki. Niezależnie od tego, jak bardzo mężczyzna starałby się rozwijać w sobie element kobiecy, nigdy tego nie da się porównać z tym, gdy ma przy sobie kobietę. I gdy kobieta próbuje rozwijać element męski, nie jest to nigdy porównywalne z sytuacja, gdy ma męża. Ponieważ to w pełni ludzkie bierze się z relacji, a nie ze mnie, nie z jednostki. Dlatego kobieta i mężczyzna uznać muszą, że „ten drugi im brakuje”. I muszą się cieszyć, jeśli to dostaną. I to jako dar. To jest relacja pary.

Miłość bierze się z tego, że uznaję, że jestem niekompletny, niedoskonały i pozwalam sobie to podarować. Wówczas mam to. Ale nie w sobie. W związku, w relacji jest ta pełnia i doskonałość. To jest podstawowy model wzrostu. Rośniemy, jeśli to, czego nam brakuje, bierzemy w siebie. Bez zawłaszczania tym. I dzięki temu stajemy się bogatsi...” 

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2017 Ustawienia Hellingerowskie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
Opieka: crazyIT - strony internetowe Bydgoszcz