Menu główne
start
kalendarium
terapeuci
o ustawieniach
artykuły
inspiracje
do posłuchania
zaprzyjaźnione
Facebook

 

 
Dlaczego dusza choruje i co ją uzdrawia
dlaczego dusza.gifThomas Schäfer

Tłumaczenie: Halina Weigner

Wydawnictwo SURSUM, 2002

O żadnych z psychoterapeutów nie było tak głośno w ostatnich latach jak o Bercie Hellingerze, a mimo to nie istnieje dotąd prawie żadna kompletna publikacja, która w zamkniętej całości przedstawia zainteresowanym podstawy strategii hellingerowskiej.

Thomas Schäfer - psychoterapeuta, przybliża w tej książce większemu gronu czytelników sposób widzenia i pracy Berta Hellingera: jakie wydarzenia w rodzinie mogą być przyczyną chorób? Dlaczego niektóre relacje: kobieta - mężczyzna, rodzice - dzieci, są harmonijne, a inne nie? Jaką rolę w rozwoju człowieka odgrywa religia? Jaki stosunek do śmierci wspomaga życie?
Bert Hellinger postrzega rodzinę jako centralny system socjalny, który jest przyczyną zarówno wielu radości, jak i cierpień. W książce tej autor przedstawia nam w sposób zrozumiały opracowaną przez Hellingera technikę "Ustawiania Rodziny". Pokazuje jak zmienić dynamiki, które do tej pory powodowały ból i choroby, ażeby znów mogła popłynąć pierwotna, uzdrawiająca miłość.

 

Najważniejsza obok "Porządków miłości" książka Berta Hellingera.
"Sumienie miał czyste...", zbierające odczyty wygłaszane przy różnej okazji oraz opowieści, jest próbą namysłu, próbą refleksji. Na przygotowanie każdego z zamieszczonych tu wykładów autor poświęcił rok życia. Ta książka jest jak labirynt, jest świadectwem wędrówki przez labirynt, a może także cieniutką nicią Ariadny, w labiryncie życia: w labiryncie nie można się zgubić - można się odnaleźć; "w labiryncie nie spotykamy Minotaura - spotykamy siebie".
Sumienie jest wewnętrznym zmysłem, który mówi nam, co mamy robić, żeby do danej grupy należeć, a czego unikać, żeby nie stracić przynależności. W ustawieniach rodzinnych odkrywamy, że istnieje jeszcze inne sumienie - nieuświadomione, kolektywne, pierwotne, archaiczne. Jest to sumienie czuwające nad nienaruszalnością grupy, nad tym, żeby nikt nie został wykluczony ani zapomniany. To nieświadome sumienie służy innym porządkom niż sumienie świadome. Idąc za głosem sumienia świadomego, często naruszamy porządki rządzące sumieniem nieświadomym. Wszystkie tragedie rodzinne, ciężkie choroby, wypadki, samobójstwa i przestępstwa, a także skrajne wyrzeczenia, ciągłe poświęcanie się, niezrozumiała pokuta oraz stany lękowe wiążą się z konfliktem między sumieniem świadomym a nieświadomym i z konfliktem między porządkami, którym one służą. Jeśli to zrozumiemy, będziemy w stanie przekroczyć granice zarówno sumienia świadomego, jak i nieświadomego. Wówczas też uda się nam zaspokoić i połączyć ich potrzeby na wyższej płaszczyźnie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2017 Ustawienia Hellingerowskie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
Opieka: crazyIT - strony internetowe Bydgoszcz